Üks küsimus, mida alati küsitakse, on kauasäilivate lillede hooldus. Tegelikult ei ole nende jaoks vaja erilist hoolt, piisab mõnest lihtsast tegevusest. Tuleb leida neile vaid sobiv asukoht ning puhastada ajaga kogunenud tolmu.
Kus on nende jaoks ideaalne asukoht?
Lilled üldiselt ja ka kauasäilivad ehk stabiliseeritud lilled – nagu praegu käsitletav artikkel – eriti armastavad olla kõigi pilkude keskpunktis. Neile meeldib olla elutoa keskel laual, kus nad koguvad kõigi tähelepanu, eriti kui külalised sinu koju saabuvad. Seetõttu on ka esikud nende jaoks eelistatud paigad, abilaual või kirjutuslaual… need kõik on ideaalsed kohad neile, sest nad ihkavad eelkõige imetlust ja tähelepanu. Nad on nii võluvad, et võtavad alati auväärse koha iga teise dekoratiiveseme ees, mida sa omad.
Sa ei pea neid kastma ega väetist lisama ning ära muretse, kui lähed mõneks päevaks või terveks suvehooajaks reisile. Kui tagasi tuled ning isegi kui toad on ilma päevavalguseta olnud, on nad endiselt täiuslikud, justkui aeg oleks nende jaoks seisma jäänud.
Kas säilinud lilled on õrnad?
Jah, sest kuigi neid on säilitatud, on nad ikkagi looduslikud lilled ja taimed. Seega siin on viis olulist punkti nende hooldamiseks, et nad püsiksid ilusad aastaid 🙂
1. Väldi niiskust
Säilinud lilledele ja lehtedele ei meeldi niiskus üldse, isegi mitte puhastamiseks!
Vältige nende asetamist vannituppa, sest aurukondensatsioon paneb nad higistama ja nad hakkavad eritama vedelikku, mis määrivad nende lehti, nende ümber olevaid lilli ja isegi lauda või riiulit, kuhu need paigutatud on.
2. Väldi päikesevalgust
Päike muudab kõigi värvide toone, nii ka kauasälivate lillede värve.
Kui nad on päikese käes (näiteks akna lähedal), kaotavad lilled oma värvi kiiremini.
Kui tavaliselt valgustatud kohas (mitte otse päikesevalguses) hakkab nende toon aasta jooksul veidi tuhmuma, ehkki nad on ikka veel väga ilusad, kiirendab päike seda protsessi.
3. Väldi õhuvoolusid
Vältige nende asetamist kliimaseadme lähedale, pidev õhuvool neile ei meeldi.
4. Puhasta kauasäilivate taimede lehti kuiva lapiga
Kauasäilivate taimede lehti nagu näiteks eukalüpti populus või cinerea võite puhastada kuiva lapiga (oluline on, et see oleks täiesti kuiv) ning olles väga ettevaatlik, et neid mitte murda.
5. Puhasta kauasäilivaid lilli fööniga
Kauasäilivaid lilli ja näiteks sõnajala lehti, mis on veelgi õrnemad, ei saa puhastada kuiva lapiga, sest need võivad katki minna. Nende puhtuse säilitamiseks tuleb neid umbes kord kuus puhastada fööniga madalal kiirusel ja külma õhuvooluga (sõltuvalt sellest, kui palju nad koguvad tolmu või sõltuvalt asukohast).
Tegelikult võib tunduda, et nende täiuslikuks hoidmiseks alates esimesest päevast on vaja palju ette võtta, kuid tegelikult piisab sellest, kui naudite lihtsalt nende ilu.